• Rejestracja
Wpisz pytanie:
Mobile menu

wynik rezonansu magnetycznego

Witam,mam 40 lat.Proszę o interpretację wyników z rezonansu magnetycznego kręgosłupa C.                                      Na poziomie C3/C4 znajduje się pośrodkowa wypuklina jądra miażdżystego krążka międzykręgowego o grubości ok.3mm uciskająca na rdzeń kręgowy.Do przedniej powierzchni rdzenia kręgowego przylega pośrodkowo-prawoboczna wypuklina jądra miażdżystego krążka międzykręgowego C6/C7,zbliżonej wielkości.Dyskretne uwypuklenie tylnego zarysu krążków miedzykręgowych o typie bulging disc uwidoczniono na poziomach C4/C5 i C5/C6.                                                                                                                                                                                             Przednia rezerwa płynowa kanału kręgowego w segmencie od C3 do C6 jest dodatkowo zmniejszona przez niewielką patologiczną kyfozę szyjną.Krążki międzykręgowe od C2/C3 do C6/C7 uległy przemianom dehydratacyjnym-są hipointensywne w T2.                                                                                                                                         W obszarze badania znajduje się drobna dokanałowa protruzja jądra miażdżystego krążka międzykręgowego Th1/Th2.Rdzeń kręgowy nie zawiera ognisk patologicznego sygnału.
I co dalej?Boli mnie głowa,szyja,drętwieją mi ręce,mam mdłości i zawroty głowy.Byłam już kilka razy na rechabilitacji i poprawy prawie żadnej.Mam dzieci,pracę i chcę być sprawna.A widzę,że z roku na rok jest coraz gorzej.Co robić?dziękuję.Małgorzata
pytanie zadane 22 sierpnia 2015 w Neurologia przez użytkownika Małgorzata

1 odpowiedź

Szanowna Pani, opisane w badaniu rezonansu magnetycznego zmiany w obrębie kręgosłupa szyjnego najpewniej odpowiadają za Pani objawy - bóle karku,drętwienie kończyn górnych. Natomiast w celu wyjaśnienia dodatkowo występujących bóli głowy, nudności i zawrotów głowy powinno się  poszerzyć diagnostykę o badanie rezonansu magnetycznego głowy. Odnośnie leczenia zmian dyskopatycznych w kręgosłupie szyjnym to decyduje o tym (w oparciu o obraz kliniczny i radiologiczny) lekarz neurochirurg lub ortopeda który ewentualnie może zakwalifikować Panią do leczenia operacyjnego. Jednak rehabilitacja pozostaje podstawową metodą leczenia i jeżeli w Pani przypadku nie była ona skuteczna, warto byłoby ponownie się skonsultować z ww. specjalistami celem ustalenia dalszego postępowania. Oprócz rehabilitacji ważne są również odpowiednie "nawyki" wypracowane na co dzień zabezpieczające kręgosłup przed niepotrzebnymi przeciążeniami np. odpowiednia pozycja przy komputerze, odpowiedni zakres wykonywanych ruchów karku oraz spanie na specjalnej poduszce - te wszystkie uwagi można uzyskać od rehabilitanta.
odpowiedź 24 sierpnia 2015 przez (w trakcie specjalizacji z chorób wewnętrznych)
...