• Rejestracja
Wpisz pytanie:
Mobile menu

Co to znaczy obniżona densyjność wkl.do5mm w istocie białej na slepistościach i trzonów komór bocznych?

Mam nocne bóle głowy  z lewej strony czasami tak mocno jakby ktoś wbijał kołek :) Zrobiłam Tk -wynik Pojedyncze obszary w istocie białej na sklepistościach oraz na wysokości trzonów komór bocznych o obniżonej densyjności wlk.do 5mm opowiadające zmianom naczyniopochodnym.Patologicznego wzmocnienia po CM nie widać .Układ komorowy ustawiony pośrodkowo,nieposzerzony. Interesuje mnie co to znaczy i jakie są rokowania czy to bedzie sie rozwijać.
  • densyjnośc
pytanie zadane 5 listopada 2015 w Neurologia przez użytkownika Gabriela

2 odpowiedzi

Szanowna Pani, nie napisała Pani najważniejszej rzeczy przy interpretacji tego typu wyniku - czyli Swojego wieku - ponieważ tak naprawdę w zależności od niego implikuje to dalsze postępowanie. Ponadto warto nadmienić że badanie tomografii komputerowej głowy jest badaniem "zgrubnym", służącym bardzo ogólnej ocenie mózgowia (najwartościowsze tak naprawdę w przypadkach ostrych takich jak uraz, krwawienie). Dokładna diagnostyka obrazowa mózgowia zwłaszcza w przypadku bólu głowy polega na badaniu rezonansu magnetycznego, który zazwyczaj jest badaniem ostatecznym, rozstrzygającym. Opisane u Pani pojedyncze ogniska o obniżonej densyjności w tej lokalizacji występują dość często i najczęściej odpowiadają one ogniskom "naczyniopochodnym". Termin ten oznacza zmiany w przebiegu chorób drobnych naczyń - głównie (tzn. statystycznie najczęściej) miażdżycy, która powoduje bardzo drobne zmiany niedokrwienne w obrębie mózgowia (co widać potem w badaniach obrazowych). Jednak w kontekście tego opisu ważne jest interpretowanie go w oparciu o całość obrazu klinicznego (wiek, choroby towarzyszące) ponieważ miażdżyca jest chorobą postępującą z wiekiem - tzn. że częstsze są zmiany naczyniopochodne u ludzi starszych. Natomiast u ludzi młodych taki obraz wymagałby jednak poszerzenia diagnostyki o badanie MR aby ostatecznie rozstrzygnąć "charakter" tych ognisk.
odpowiedź 5 listopada 2015 przez (w trakcie specjalizacji z chorób wewnętrznych)
Dziękuję, za szybkie udzielenie odpowiedz dla uzupełnienia mam 54 lat od 30 roku życia  choruję na nadciśnienie tętnicze , od 10 lat nadczynnośc  tarczycy, obecnie stwierdzona dna moczanowa :) więc  mam nadzieję, że zmiany  naczyniopochodne powstały w wyniku chorób i wieku :)  jeszcze  pytanie czy można spowolnić te zmiany stosując jakieś leki  i czy ma to wpływ na pamięć?
Szanowna Pani,  
po uzyskaniu dodatkowych informacji tym pewniej można potwierdzić wcześniejsze przypuszczenia. Nadciśnienie tętnicze jest jednym z głównych czynników ryzyka miażdżycy i na odwrót. Również dna moczanowa wiąże się z większym ryzykiem zmian miażdżycowych. Wracając jednak do opisu nie są one w Pani przypadku jeszcze bardzo zaawansowane. Co do potencjalnego działania ochronnego na pewno kluczowe jest stosowanie odpowiedniej diety, prawidłowa kontrola ciśnienia tętniczego, regularne stosowanie przepisanych leków. Dodatkowo w takiej sytuacji wskazane jest przyjmowanie statyn i leków przeciwpłytkowych jak np. Acard. Odnośnie potencjalnego wpływu na pamięć nie można jednoznacznie ocenić związku przyczynowego, jednak nie da się tego jednoznacznie wykluczyć. Do rozważenia jest jeszcze włączenie leków usprawniających krążenie mózgowe - vinpocetyna lub trimetazydyna. Jednak nad takim leczeniem powinien sprawować kontrolę bezpośrednio lekarz.
odpowiedź 10 listopada 2015 przez (w trakcie specjalizacji z chorób wewnętrznych)
...