• Rejestracja
Wpisz pytanie:
Mobile menu

Prośba o interpretację USG ciemiączkowego

Szanowni Państwo.

mój 6,5 miesięczny syn miał dziś wykonane USG przezciemiączkowe i zaniepokoił mnie taki wpis w wyniku badania:

w przestrzeni podtwardówkowej warstwa płynu o grubości 5 mm, mniejsza ilość płynu warstwa 3mm w szczelinie sierpu mózgu.

bardzo proszę o wyjaśnienie co to oznacza, czy mam się martwić??


Dodam, że usg wykonałam prywatnie, ponieważ niepokoiło mnie, że syn podczas snu wybudza się, rozrzucając rączkami i nóżkami, coś jakby odruch moro, ale ten w tym wieku już nie powinien występować i chyba nie w śnie, dziecko nie wystrasza się niczego, wybudzenia są z krzykiem lub bez, w internecie wyczytałam, że warto zrobić właśnie usg i eeg, żeby wykluczyć padaczkę.
  • usg ciemiączkowe
  • usg przezciemiączkowe
  • wynik usg ciemiączkowego
  • w przestrzeni podtwardówkowej warstwa płynu
  • płyn w szczelinie sierpu mózgu.
pytanie zadane 25 grudnia 2013 w Neurologia przez użytkownika mamcia

1 odpowiedź

Opisywane warstwy płynu w USG przezciemiączkowym mogą być niegroźnymi pozostałościami po życiu wewnątrzmacicznym. Obraz może sugerować niegroźne cysty (torbiele), które wymagają jedynie wykonania kontrolnych badań USG, za ok. 1-3 miesiące. Jest mniej prawdopodobne, aby zmiany odpowiadały np. stanowi po przebytym krwawieniu wewnątrzczaszkowym, gdzie krew zorganizowała się po jakimś czasie w takie warstwy płynu.
Natomiast opisywane objawy mogą być jedynie wyrazem niedojrzałości ośrodkowego układu nerwowego u niemowlęcia, co nie budzi żadnego niepokoju. Według mnie w razie powtórzenia się takich epizodów dziecko powinno zostać zbadane przez neurologa dziecięcego, który zleci odpowiednie badania (w tym EEG) w razie podejrzenia napadów padaczkowych, bądź innych zaburzeń. Obraz rzeczywiście może odpowiadać napadom padaczkowym, choć nie do końca typowym - w tym przypadku istotny będzie wynik EEG (najlepiej dłuższego zapisu EEG) - warto dodać, że zapis u kilkumiesięcznego dziecka powinien być interpretowany odpowiednio dla wieku. Rozpatrując również możliwość utrzymywania się odruchu Moro należy zaznaczyć, że obecność pojedynczego odruchu nie jest od razu wyrazem jakichkolwiek nieprawidłowości.
odpowiedź 28 grudnia 2013 przez (specjalista neurolog)
edycja 2 stycznia 2014 przez Lek. Mariusz Kłos (specjalista neurolog)
bardzo dziękuje Panie Doktorze! uspokoiłam się trochę, zapiszę się na spokojnie do neurologa, bo i tak na nfz czeka się miesiącami, ale mam nadzieję, że wybudzenia miną same.
...