badanie wykonano aparatem GE OPTIMA 630 1,5T zastosowano sekwencje FRFSE , FSE , STIR uzyskując obraz T1 oraz T2 zależne w projekcji strzałkowej i czołowej. Badaniem objęto odcinek kręgosłupa od Th11/Th12 do S5.
Zniesienie fizjologicznej lordozy kręgosłupa lędźwiowego. Trzony kręgów o zachowanej wysokości, bez zmian ogniskowych. Na poziomie L4/L5i l5/s1 obecne są bardzo dyskretne osteofity na krawędziach tylnych trzonów kręgów.
Na poziomie L5/S1 - tarcza międzykręgowa wyraźnie zmieniona degeneracyjnie, o umiarkowanie obniżonej wysokości, z duża centralną przepukliną o wym. ap ok 5mm, powodująca dość znaczną redukcję przedniej płynowej przestrzeni buforowej, jednak bez wyraźnych cech ucisku na korzenie nerwów rdzeniowych.
Na pozostałych poziomach w badanym odcinku tarcze międzykręgowe o prawidłowej intensywności sygnału w obrazie T2 zależnych oraz o zachowaniu wysokości, bez cech dokanałowego przemieszczenia.
Stożek końcowy rdzenia oraz ogoń koński bez patologii ogniskowej. Okołokręgosłupowe tkanki miękkie bez zmian.
Proszę o interpretację wyniku. Mam 18 lat. Trenuję 3 lata boks i mam silne bóle od roku w prawej części kręgosłupa lędźwiowego. Proszę o pomoc, gdyż do wizyty jeszcze daleko. A treningi to całe moje życie, chce chociaż mieć namiastkę tego, co może się wydarzyć. Pozdrawiam