• Rejestracja
Wpisz pytanie:
Mobile menu

Czy to celiakia?

Witam serdecznie. Miałam ostatnio gastroskopię, w której stwierdzono przewlekły stan zapalny żołądka i w tej chwili odebrałam wyniki hist pat. Proszę o interpretację, ponieważ z lekarzem będę dopiero mogła skonsultować się w tej sprawie za miesiąc podczas kolejnej hospitalizacji.
Duodenitis chronica. Wycinek drobny, architektura kosmków trudna do oceny, stwierdza się obecność limfocytów sródnabłonkowych (Marsh 1?).
Dodam, że w czasie pobytu w szpitalu oprócz gastroskopii miałam też kolonoskopię, w której nic nie wyszło, stwierdzono więc powyższy stan zapalny i IBS. Moje objawy to ból żołądka, luźne stolce i bóle brzucha. Jestem od ponad roku na diecie bezglutenowej za zgodą poprzedniego gastrologa, który stwierdził nietolerancje glutenu.
Proszę o pomoc, czy to jest celiakia?
pytanie zadane 30 stycznia 2016 w Gastrologia przez użytkownika Kasik

2 odpowiedzi

Szanowna Pani,   
objawy które Pani zgłasza jak najbardziej mogą występować w chorobie trzewnej czyli celiakii. Również zespół jelita drażliwego (Irritable Bowel Syndrome, w skrócie IBS) jest jednostką chorobową w której mogą występować takie właśnie dolegliwości. Jak Pani zapewne już wie kluczowa w potwierdzeniu podejrzenia celiakii jest właśnie biopsja jelita cienkiego wykonywana w trakcie gastroduodenoskopii. W Pani wyniku histopatologicznym opisywana jest obecność przewlekłego stanu zapalnego dwunastnicy. Ponadto patomorfolog pisze o utrudnieniu dokładnej oceny utkania kosmków jelitowych jedna zaznacza podejrzenie stopnia 1 w skali Marsha. Jest to skala służąca właśnie do oceny zaawansowania i potencjalnej obecności celiakii u pacjentów. Stopień 1 może świadczyć o tzw. chorobie trzewnej utajonej. Nie pisała Pani nic na temat ewentualnych wyników badań serologicznych (wykrywających specjalne przeciwciała) charakterystycznych dla celiakii -  przeciwendomyzjalne (EmA), przeciwko tkankowej transglutaminazie (tTG) oraz przeciwciała przeciwko deaminowanym peptydom gliadyny (DGP). Szczególnie oznaczenie przeciwciał anty-tTG jest ważne we wstępnej diagnostyce z uwagi na wysoką czułość i swoistość. Nie znając tych wyników i dokładnej diagnostyki która była dotychczas przeprowadzona nie można jednoznacznie odpowiedzieć na zadane przez Panią pytanie. Na pewno celiakia jest jedną z najbardziej prawdopodobnych chorób która odpowiada za objawy u Pani występujące. W związku z tym należy stosować dietę bezglutenową. O dalszych zaleceniach i planach co do leczenia i diagnostyki musi Pani dowiedzieć się od lekarza prowadzącego.
odpowiedź 31 stycznia 2016 przez (w trakcie specjalizacji z chorób wewnętrznych)
Dziękuje serdecznei za odpwoiedź. prosze mi jeszcze tylko powiedzień czy ta skala Marsh może być 1 dlatego że już jestem na diecie od ponad roku (czy bez diety mogło by to być 2 lub 3 )? W ostatniej gastroskopii przed przejściem na dietę w badanaich hist-pat nic nei wyszło, zostałą wykluczona alergia na gluten i poprzedni gastrolog stwierdził ze jest to nietolerancja i miłam przejść na dietę. Nie miłam robionych badań z krwi dopiero poźnij się o nich dowiedziałam ale usłyszałam, że jak sie jest już na diecie to ich się nie powinno robic bo wyniki wychodzą zafałszowane.
Ja miałam niedawno diagnozowaną celiakię. Zgłosiłam się do lekarza gdyż od dawna podejrzewałam u siebie jakąś formę nietolerancji glutenu (wcześniej wyszła mi też alergia na gluten). Miałam podobny problem, bo na własną rękę przeszłam na dietę bezglutenową, zanim w końcu trafiłam do właściwego lekarza (wcześniej parę lat tułałam się od jednego specjalisty do drugiego). Gastroenterolog kazał mi na minimum miesiąc przejść na dietę z glutenem i najpierw zrobić przeciwciała z krwi przeciwendomyzjalne (EmA) - wyszyły pozytywnie, potem miałam robioną biopsję z jelita cienkiego dla potwierdzenia celiakii - wyszło mi zanik kosmków jelitowych prawie całkowity, przedostatni stopień skali Marshalla bodajże, czyli kiepsko, ale od tej pory jestem na ścisłej diecie bezglutenowej i moje objawy związane z bólem z okolicy jelit i wiele innych wreszcie zniknęły :) Także jak będziesz miała jakieś pytania w związku z celiakią i moimi doświadczeniami z tą chorobą, to chętnie odpowiem :) pozdrawiam i życzę dużo zdrowia
Szanowna Pani,   
skala Marsha u pacjentów którzy stosują już leczenie dietetyczne jak najbardziej może się zmieniać. Tzn. nasilenie zmian o niewielkim stopniu może wynikać właśnie ze stosowanej diety. Co do oznaczeń przeciwciał w surowicy krwi to dokładnie analogicznie, w momencie gdy wprowadza się leczenie ich stężenie będzie się zmniejszało. Dlatego w chwili obecnej możliwości diagnostyki są nieco ograniczone, dlatego należy skonsultować się z gastrologiem który zna dokładnie Pani wywiad medyczny i będzie mógł zdecydować jakie dalsze postępowanie zaproponować.
odpowiedź 2 lutego 2016 przez (w trakcie specjalizacji z chorób wewnętrznych)
...