• Rejestracja
Wpisz pytanie:
Mobile menu

Problemy po zatruciu pokarmowym już 3,5 tygodnia

Mam ciągłe problemy po zatruciu pokarmowym już 3,5 tygodnia. Proszę o wskazówkę, bo dzisiaj w toalecie byłem już 9 razy.

6 lat temu miałem gastroskopię  na zlecenie laryngologa, który podejrzewał, że stany zapalne gardła są przez refluks – wyszło, że mam niewielką przepuklinę rozworu przełykowego, nie było bakterii helicobacter pylori. 2 lata temu inny laryngolog kazał ponowić gastroskopię. W gastroskopii wyszła gastropatia, nie było bakterii helicobacter pylori.

Rok temu zacząłem mieć problemy żołądkowe: zgaga, kwaśne odbijanie, rozpieranie pod lewym żebrem po jedzeniu. Brałem więc prazolacid na własną rękę przez 2 tygodnie (styczeń 2015). Drugi raz brałem prazolacid gdzieś w okolicach lipca 2015. Dostałem później zatrucia pokarmowego z biegunką trwającą tydzień (nie przypominam sobie, abym kiedykolwiek wcześniej miał biegunkę dłużej niż 1 dzień). Po tym epizodzie zaczął mnie boleć brzuch, który był bardziej wydęty niż zwykle i musiałem wypróżniać się 3 razy dziennie.

Poszedłem więc do gastrologa, który zlecił mi gastroskopię, oraz przepisał xifaxan oraz ircolon. Z tego co pamiętam najpierw miałem brać ircolon, a jeśli nie będzie poprawy, to zacząć brać xifaxan. Xifaxan w miarę wyeliminował problem z wydętym brzuchem i zbyt częstym wypróżnianiem.

Wróciłem więc do gastrologa z wynikami gastroskopii, oraz zrobiłem na własną rękę USG jamy brzusznej. W USG wyszło wszystko w porządku, w gastroskopii wyszło:
Wpust widziany na wprost i w inwersji z cechami niewielkiej przepukliny wślizgowej rozworu przełykowego przepony. Żołądek podatny na insuflację, zawierający treść czystą. Trzon żołądka o nieco zaczerwienionej błonie śluzowej. Okolica przedodźwiernikowa z plamiście zaczerwienioną błoną śluzową. Test ureazowy dodatni.

Gastrolog stwierdził, że na razie nie ma wskazań do leczenia z helicobacter pylori. Przepisał contix. Po braniu contix przez 3 pierwsze tygodnie wszystko było OK, potem dostałem zatrucia pokarmowego (6 stycznia), jednak bez jakiejś ostrej biegunki. Lekarz pierwszego kontaktu kazał kontynuować contix. Brałem też węgiel, gdyż miałem wzdęcia i ból brzucha – potem z kolei miałem ból brzucha i zaparcia, ale to po węglu, więc zrozumiałe. Contix skończyłem w połowie stycznia i w miarę się z brzuchem uspokoiło – jednak czułem, że nie do końca, bo brzuch wydęty bardziej niż zwykle.

24 stycznia zacząłem mieć objawy z gardłem, katar, gorączka do 39 stopni. Czułem też, że powróciły problemy zatrucia. Wprawdzie w gorączce nie chciało mi się wcale jeść, góra jednego banana dziennie bądź jakąś bułkę, jednak jak tylko zjadłem, musiałem zaraz iść się wypróżnić. 28 stycznia poszedłem do lekarza pierwszego kontaktu z tą gorączką i gardłem. Lekarz zbadał mi też brzuch i stwierdził, że „czuje opór”. Zrobiono mi też EKG i wysłali mnie na SOR z podejrzeniem zapalenia mięśnia sercowego (jednak to wątek nieistotny, na SORze na szczęście nie potwierdzili tego i wypuścili mnie po kilku godzinach do domu z receptą na amoksiklav). Na SORze też badali brzuch i mam w wypisie: brzuch miękki, niebolesny, perystaltyka zachowana. Objawy otrzewnowe (-), objaw Chełmońskiego (-), objaw Goldflamma obustronnie (-).

Po zbiciu gorączki na SORze mam normalny apetyt. Obecnie przy braniu amoksiklav nie mam temperatury i normalny apetyt. Jednak jeśli tylko coś zjem, zaraz muszę się wypróżnić, a za chwilę ponownie. Dziś już 9 razy. Nie boli mnie brzuch, nic mnie nie kłuje, czuję się dobrze. Martwią mnie jednak te ciągłe wypróżnienia od razu po zjedzeniu i jest to co oczywiste bardzo uciążliwe. Po prostu brzuch się bardziej nadyma i czuje potrzebę. Stolec jest lejący się, oddawany pod dużym ciśnieniem gazów. Nie wiążę tego z braniem amoksiklav, bo miałem objawy przed, tylko nie miałem apetytu w gorączce i mniej jadłem.

Gastrologa mam w piątek, jednak czy z tą biegunką mogę czekać jeszcze prawie cały tydzień?
pytanie zadane 30 stycznia 2016 w Gastrologia przez użytkownika Janek

2 odpowiedzi

Szanowny Panie,   
przy obecności biegunki kluczowe jest odpowiednie nawadnianie aby uniknąć odwodnienia organizmu. Rozumiem że nie obserwuje Pan domieszki krwi w stolcu, ani nie występuje gorączka. Analizując Pana historię wygląda że niezbyt dobrze reagował Pan na leczenie inhibitorami pomp protonowej - już po pierwszym włączeniu tych leków opisywał Pan epizod biegunki. Myślę że to może być jeden z czynników wpływających na te biegunki. Jednak poprawa po zastosowaniu Xifaxanu świadczyć może o etiologii mimo wszystko bakteryjnej. Pytanie czy zauważył Pan znaczny spadek masy ciała, nudności wymioty w trakcie tych epizodów? W chwili obecnej włączenie antybiotyku może nasilić biegunkę - nie wiem czy stosuje Pan profilaktycznie probiotyki aby jej uniknąć. W związku z utrzymującymi się dolegliwościami już od 3 tygodni optymalnie byłoby wykonać badania mikrobiologiczne (bakteriologia, mykologia ewentualnie parazytologia i wirusologia - najlepiej zacząć od pierwszych dwóch oraz badania w kierunku zakażenia Clostridium difficile - które również może dawać takie objawy) stolca. Zakładam że w przeszłości nie leczył się Pan z powodu chorób przewodu pokarmowego, nie stosuje Pan żadnych leków i w rodzinie nie występowały podobne schorzenia ani w przeszłości ani obecnie. Jeśli wyniki badań mikrobiologicznych będą ujemne, dalszą diagnostykę będzie należało poszerzyć o kolonoskopię i ew. dodatkowe badania obrazowe. Wśród potencjalnych przyczyn takich biegunek mogą również występować u Pana nieswoiste choroby zapalne jelit, celiakia czy też zespół jelita drażliwego. Jednak aby dokładniej określić przyczynę konieczna jest dalsza diagnostyka gastrologiczna.
odpowiedź 31 stycznia 2016 przez (w trakcie specjalizacji z chorób wewnętrznych)
Nie występuje domieszka krwi w stolcu ani gorączka. Nie leczyłem się wcześniej na choroby przewodu pokarmowego, nikt w rodzinie również. Nie biorę żadnych leków.

Probiotyk biorę od ponad 3 tygodni cały czas.

Wcześniej gastrolog zlecił mi również wykonanie badań pod kątem lamblii oraz 3 oznaczenia pod kątem pasożytów. Nie zdążyłem tego jeszcze zrobić, a teraz podczas biegunki i przyjmowania amoksiklav nie wiem czy można?

Czy te badania sugerowane przez Pana mogę wykonać obecnie, czy dopiero po skończeniu amokskilav? Czy powinno wykonać to jakieś laboratorium, kiedy mam biegunkę?

Gdzie w Krakowie najlepiej zrobić takie badania i czy są szanse na wyniki do piątku, kiedy mam wizytę u gastrologa?
Szanowny Panie,   
badania w kierunku lambliozy i parazytoz to kolejne które uzupełniają diagnostykę różnicową tych dolegliwości. Co do celowości ich wykonywania w trakcie antybiotykoterapii - na pewno najmniej wskazane jest wykonywanie posiewu bakteriologicznego. Na inne z reguły antybiotyk nie powinien mieć wpływu aczkolwiek przy stosowaniu probiotyku równocześnie wyniki mogą być zafałszowane. W związku z tym radziłbym się wstrzymać mimo wszystko z wykonywaniem tych badań mikrobiologicznych. Odnośnie miejsca gdzie należałoby je wykonać, praktycznie każde laboratorium oferuje takie badania. Część z nich (lub wszystkie) można wykonać w punkcie SANEPIDU na ul. Prądnickiej 76. Odnośnie czasu - najlepiej pobierać próbki wtedy kiedy występuje właśnie biegunka. Czas wykonania tych badań jest różny - najszybciej oznacza się obecność toksyn i antygenów Clostridium difficile - kilka godzin, natomiast posiew mykologiczny to już kilka dni oczekiwania na wynik. W związku z tym proponowałbym najpierw zakończyć leczenie i po konsultacji gastrologicznej zdecydować które badania warto wykonać i w jakiej kolejności.
odpowiedź 2 lutego 2016 przez (w trakcie specjalizacji z chorób wewnętrznych)
...