• Rejestracja
Wpisz pytanie:
Mobile menu

Zwężenie przestrzeni m-k L4-L5 i L5-S1 w kręgosłupie

Witam.
Na początku kwietnia zaczęły boleć mnie plecy. Myślałem, że mnie "zawiało", ale kiedy na początku maja ból nadal się utrzymywał, zgłosiłem się na wizytę do lekarza rodzinnego. Pani doktor przepisała mi lek przeciwbólowy, maść itp. Kiedy to nic nie dało, zostałem wysłany na prześwietlenie, z którego wyszło zwężenie przestrzeni m-k L4-L5 i L5-S1 oraz drobny kręgozmyk na tym poziomie. Lekarz rodzinny skierował mnie do ortopedy, który powiedział mi, że to jest wrodzona wada kręgosłupa i medycyna nie znalazła rozwiązania na tę dolegliwość. Powiedział, że jeśli ból się nasili, to wtedy będziemy coś działali. Przepisał mi Rantudil Forte oraz Tolperis vp, które nic nie dają.
Mam 21 lat, pracuję fizycznie. Lekki ból ciągle mi towarzyszy - raz mocniejszy, raz słabszy, a czasami go nie czuję. Ból nasila się przy podnoszeniu cięższych rzeczy, kiedy muszę się po nie schylić, często ból promieniuje również na nogę.
Czy da się coś z tym zrobić ? Ponieważ to nie jest normalne i nie wyobrażam sobie sytuacji, w której będę musiał zmagać się z tym latami.
  • ból pleców
pytanie zadane 27 maja 2016 w Ortopedia przez użytkownika Dejo

1 odpowiedź

Szanowny Panie,  
co do sposobów leczenia dolegliwości bólowych pleców związanych ze schorzeniami kręgosłupa istnieją trzy zasadnicze grupy - leczenie zachowawcze farmakologiczne, rehabilitacja i leczenie operacyjne. O wskazaniach do poszczególnych form leczenia decyduje zazwyczaj ortopeda lub neurochirurg. Do ustalenia wskazań powinien Pan mieć wykonany rezonans magnetyczny kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego aby dokładniej określić ewentualne kolizje z strukturami nerwowymi. Sam kręgozmyk może być wrodzony, jednak dalsze postępowanie powinno być nastawione na ewentualne poszerzenie przestrzeni międzykręgowych i zmniejszenie dolegliwości bólowych. Jeżeli leczenie farmakologiczne nie przynosi efektów proszę zgłosić się na kontrolę do ortopedy ewentualnie do poradni neurologicznej jeżeli dołączają się problemy z bólem promieniującym do kończyn. Wtedy na pewno otrzyma Pan skierowanie na badanie rezonansu magnetycznego i z tym wynikiem trzeba będzie się pokazać neurochirurgowi albo ortopedzie w zależności kto w Pana rejonie zajmuje się chirurgią kręgosłupa. Charakter Pana pracy będzie w dalszym ciągu predysponował do nasilania się dolegliwości więc warto zająć się tym problemem od razu.
odpowiedź 4 czerwca 2016 przez (w trakcie specjalizacji z chorób wewnętrznych)
...