• Rejestracja
Wpisz pytanie:
Mobile menu

Zmiany w kręgosłupie szyjnym - operacja czy rehabilitacja

Witam,
z uwagi na bóle szyi miałem zrobiony rezonans. Oto wynik:
Badanie MR kręgosłupa szyjnego wykonano w sekwencji SE i FSE w obrazach T1 i T2 zależnych w 2 płaszczyznach.
Wielopoziomowe zmiany zwyrodnieniowe tarcz międzykręgowych pod postacią dyhydraltacji obniżenia w przestrzeniach C3-C4-C5-C6-C7.
Na poziomie C4-C5-C6 zwężenie kanału kręgowego także od tyłu.
W przestrzeni C4-C5 przepuklina tarczy międzykręgowej centralna na szerokość 3 mm.
W przestrzeni C5-C6 wypuklina centralno – dwuboczna.
Podobnie w przestrzeni C6-C7 wypuklina centralno – dwuboczna krążka międzykręgowego.
Wysokość trzonów kręgowych i sygnał z trzonów kręgowych w normie.
Zmian śródrdzeniowych w badaniu nie stwierdzono.
Wniosek: Nasilone zmiany zwyrodnieniowe wielopoziomowe pod postacią kompleksów wypukliny/przepukliny tarcz międzykręgowych-osteofity powodujące zwężenie kanału kręgowego.

Mam pytanie, czy przy takich zmianach mogę poddać się rehabilitacji, czy raczej pozostaje tylko zabieg operacyjny? Obecna rehabilitacja: retrakcja szyi, retrakcja szyi ze skrętami głowy w prawo i lewo oraz terapia manualna wg szkoły niemieckiej. Czy tego typu zabiegi mi nie zaszkodzą i co ewentualnie jeszcze można zrobić? Nadmieniam, że bóle nie są silne i nie występują ciągle. Są dni, kiedy w ogóle ich nie czuję. Mam też odczucie, jakby nie występowały one w samej szyi, a raczej w okolicznych mięśniach i ścięgnach, ponieważ nie ma ich podczas kręcenia szyją.
pytanie zadane 29 września 2016 w Neurologia przez użytkownika tadeusz123

1 odpowiedź

Szanowny Panie,  
w opisie badania rezonansu obecne są niestety bardzo nasilone zmiany zwyrodnieniowe jak i dyskopatyczne. Główną przyczyną dolegliwości bólowe są tez zmiany które doprowadzają do zwężenia przestrzeni międzykręgowych i kanału kręgowego ponieważ właśnie w tych sytuacjach istnieje ryzyko kolizji i ucisku struktur nerwowych a poprzez to powstanie dolegliwości bólowych. Rozumiem że nie dochodzi u Pana jeszcze do zaburzeń czucia i ruchomości kończyn górnych, jest to bardzo dobry znak świadczący o braku przewlekłych uszkodzeń. W leczeniu takich problemów jak słusznie Pan wymienił powyżej główną rolę odgrywają rehabilitacja i leczenie zabiegowe. Oczywiście uzupełnia się je farmakoterapią - preparaty witaminowe, leki przeciwbólowe jednak one same nie usuną przyczyny. Co do rodzaju rehabilitacji - nad tym zawsze czuwa lekarz rehabilitacji więc o bezpieczeństwo tych ćwiczeń należy zapytać bezpośrednio jego. W opisie brak jest cech złamań ale z uwagi na okolicę tych dolegliwości zawsze należy mieć wzmożoną uwagę. To co Pan opisuje poniżej również jest prawdopodobne - ponieważ zmiany zwyrodnieniowe stawów same w sobie mogą drażnić przyległy struktury - głównie mięśnie i powodować dolegliwości bólowe. Odnośnie leczenia operacyjnego - jest ono zawsze na końcu do rozważenia przy braku poprawy po leczeniu zachowawczym.
odpowiedź 21 października 2016 przez (w trakcie specjalizacji z chorób wewnętrznych)
...