• Rejestracja
Wpisz pytanie:
Mobile menu

Podniesione ciśnienie do 160/100 przy siedzeniu w spokoju w domu

Nie piję często alkoholu, nie mam otyłości, ćwiczę regularnie bieg, basen, góry, rower. Po ćwiczeniach mam dobre ciśnienie potem posiedzę w domu i rośnie, ekg ok, echo serca ok krew ok. Od niedawna mam takie objawy od może 3 tygodni teraz już kawy nie pijam, bo wtedy skacze ciśnienie i lekki ból w tyle głowy, lekarz nic nie wykrył. Czy jakieś herbaty ziołowe np. zielona pomoże to wyregulować? Przeważnie miałem ok 145/82, ale to dolne ostatnio mi wariuje górne bywało wyższe. Nie mam innych dolegliwości nudności czy zadyszki duchowy itp. Mierze co prawda ciśnieniomierzem na nadgarstkiem ma błąd pomiaru, ale wykazuje podniesione ciśnienie zwłaszcza niepokoje się o to dolne w święta doszło do 166/116 byłem na dyżurze lekarskim, dostałem tabletki, wtedy nie ćwiczyłem z 5 dni tylko jedząc potem mi się to uregulowało, ale skoki sporadyczne są, gdy jestem w domu bez wysiłku.
  • podniesione cisnienie w spoczynku do 160 100 przy aktywności sportowej spada
  • wysokie ciśnienie przy spoczynku
  • regulacja wysokiego ciśnienia
pytanie zadane 6 stycznia 2014 w Kardiologia przez użytkownika Andrzej Piętak

2 odpowiedzi

Szanowny Panie,
Cieszy mnie Pana zdrowy styl życia - aktywność sportowa i dieta oparta o zasady zdrowego żywienia to dwa główne, niefarmakologiczne sposoby obniżania ciśnienia tętniczego krwi. Ważne, aby dieta była stosowana zawsze, a ćwiczenia fizyczne regularne.
W Pana przypadku proponuję po pierwsze sprawdzić dokładność pomiarów aparatu nadgarstkowego (należy udać się do przychodni w celu porównania wyników Pana aparatu do tego w gabinecie lekarskim), a po drugie założyć dzienniczek pomiarów. Zalecam mierzyć ciśnienie przynajmniej dwa razy dziennie, w spoczynku, przez 4 tygodnie, a uzyskane pomiary notować. Jeśli Pańskie wyniki będą wciąż powyżej 140/90mm Hg, to należy udać się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Być może będzie konieczne wykonanie tzw. holtera ciśnieniowego (monitorowanie przez jedną, całą dobę Pańskiego ciśnienia) i rozpoczęcie farmakoterapii. Proszę nie bać się ewentualnego rozpoczęcia przyjmowania leków przeciwnadciśnieniowych, gdyż unormowane ciśnie tętnicze krwi to uniknięcie bardzo poważnych chorób układowych w przyszłości. Powodzenia.
odpowiedź 6 stycznia 2014 przez (w trakcie specjalizacji z chirurgii ogólnej)
Wydaje mi się, że należy wykonać 3 pomiary ciśnienia pod rząd i je zapisywać. Ja miałem rozpoznane nadciśnienie tętnicze pierwszego stopnia gdy leżałem w szpitalu z innego powodu, a później byłem leczony w poradni nadciśnienia tętniczego i brałem niepotrzebnie prestarium, podejrzewali, że przez nerki i miałem nawet urografię - również niepotrzebnie. Okazało się, że to "syndrom białego fartucha" i u lekarza mam 160/90. Kupiłem ciśnieniomierz na ramię i sam zacząłem mierzyć w domu, 2 razy dziennie (pierwszy pomiar jak zalecił mi lekarza do razu po wstaniu), za każdym razem 3 pomiary pod rząd. Początkowo pierwszy wynik wychodził mi zawsze około 150/80 bo stresowałem się ile wyjdzie, kolejne już normalnie (125/80, 110/70). Teraz jak mierzę sobie ciśnienie, siedzę chwilkę spokojnie i nie patrzę na zmniejszające się cyferki żeby się nie stresować i zawsze wychodzi w normie. Jak powiedziałem lekarzowi, to podszedł sceptycznie i kazał mi przynieść mój ciśnieniomierz do sprawdzenia czy dobrze mierzy i wyszło, że dobrze.

No ale u Ciebie może być inaczej i istnieć jakiś realny powód wysokiego ciśnienia, więc warto podejść do tego z głową i nie bagatelizować problemu...
odpowiedź 7 stycznia 2014 przez użytkownika Zizu
...