• Rejestracja
Wpisz pytanie:
Mobile menu

Co to jest retrolisteza?

z wyniku MR: retrolispeza C5/C6
  • kręgosłup szyjny
  • retrolisteza
  • wyniku mr
  • retrolispeza c5 c6
pytanie zadane 9 stycznia 2014 w Neurologia przez użytkownika Małgorzata

1 odpowiedź

Retrolisteza (tyłozmyk, retrospondylolisteza) oznacza przesunięcie wyższego kręgu do tyłu względem niższego. Jest sytuacją odwrotną do kręgozmyku. Często dotyczy odcinka szyjnego oraz lędźwiowego kręgosłupa, ale może też zdarzyć się w odcinku piersiowym.
W zależności od stopnia przesunięcia i uciskanych struktur, retrolisteza objawia się przewlekłym bólem i/lub różnymi objawami neurologicznymi.
W przedstawionym wyniku MR piąty kręg szyjny (C5) przesunięty jest ku tyłowi względem szóstego kręgu szyjnego (C6).
odpowiedź 9 stycznia 2014 przez
Serdecznie dziękuję za odpowiedź.
Nurtuje mnie jednak cały wynik RM, brzmi on: badanie MR kręgosłupa szyjnego i pogranicza szyjno-piersiowego (FSE, obrazy T1,T2 zależne, przekroje strzałkowe i poprzeczne).
Zniesienie fizjologicznej lordozy szyjnej.
Cechy niewielkiej retrolistezy C5/C6.
Przykrążkowa część trzonu C6, C7 wykazuje obniżenie sygnału w obrazach T1-zależnych i podwyższenie sygnału w obrazach T2-zależnych odpowiadające zmianom degeneracyjnym szpiku typu Modic I (obrzęk). Przykrążkowe części trzonów C5, C6 wykazują podwyższenie sygnału w obrazach T1-T2-zależnych odpowiadające zmianom degeneracyjnym szpiku typu Modic II (stłuszczenie).
Osteofity przednich i tylko bocznych krawędzi trzonów C4-C7.
Na poziomie C2/C3, C3/C4 widoczna jest pośrodkowa wypuklina (portuzja) krążka  międzykręgowego uciskająca worek oponowy.
Na poziomie C4/C5 osteofitom tylnych powierzchni trzonów towarzyszy tylno pośrodkowa dwuboczna wypuklina (portuzja)krążka międzykręgowego uciskająca worek oponowy, struktury korzeniowe, wpuklająca się dootworowo po stronie prawej.
Na poziomie C5/C6 osteofitom tylnych powierzchni trzonów towarzyszy tylno pośrodkowo prawoboczna przepuklina krążka międzykręgowego, uciskająca worek oponowy, korzenie nn. rdzeniowych bardziej po stronie prawej.
Na poziomie C6/C7 osteofitom tylnych powierzchni trzonów towarzyszy tylno pośrodkowo prawoboczna przepuklina krążka międzykręgowego, uciskająca worek oponowy, korzenie nn. rdzeniowych po stronie prawej, wpuklająca się dootworowo po stronie prawej.
Na poziomie Th1/Th2 widoczna jest pośrodkowa zbaczająca na stronę lewą wypuklina (portuzja) krążka międzykręgowego, uciskająca worek oponowy.
Zmiany zwyrodnieniowe w stawach unkowerytebralnych zwężają otwory międzykręgowe i uciskają korzenie nerwowe, najbardziej po stronie prawej, na poziomie C5/C6 i C6/C7. Rdzeń szyjny nieuciśnięty, o prawidłowej intensywności sygnału.
Mam 42 lata, 20 lat temu uległam wypadkowi samochodowemu jako pasażer, skończyło się dachowaniem, a ja miałam min. połamaną miednicę w 3 miejscach i nikt wtedy nie zajął się kręgosłupem. Wizyta u specjalisty będzie w maju, a ja już czekałam 9 miesięcy na rezonans, teraz potrzebuję diagnozy, by działać, bo bardzo cierpię. Z góry dziękuję specjalistom!!!
Bardzo dziękuję za wyczerpującą i zrozumiałą odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie!
Badanie MR kręgosłupa szyjnego
...