Szanowna Pani,
Przyczyna wystąpienia reumatoidalnego zapalenia stawów jest złożona i rzeczywiście obciążenie genetyczne jest jednym z istotnych czynników. Nie sposób jednak przy obecnym stanie wiedzy przeprowadzić badania, które pozwolą w procentach podać ryzyko wystąpienia choroby.
Samo wykrycie w badaniach genów, które wiążą się ze zwiększonym ryzykiem RZS (wykazuje się związek różnych wariantów genów układu zgodności tkankowej HLA-DR) będzie oznaczać tylko, że u danej osoby jest większa podatność na zachorowanie niż u ludzi z innymi wariantami tych genów. W żadnym wypadku nie będzie oznaczać, że taka osoba na pewno zachoruje.
W literaturze podaje się, że ryzyko zachorowania dzieci, których jeden z rodziców jest chory na RZS jest 2-5 razy większe niż w populacji ogólnej.
Co więcej, reumatoidalne zapalenie stawów nie jest chorobą czysto genetyczną. Uważa się, że dziedziczy się pewną skłonność do zachorowania, natomiast za wystąpienie lub nie choroby odpowiedzialne są czynniki środowiskowe. Nie jest jednak poznany czynnik bezpośrednio zapoczątkowujący chorobę. W badaniach wykazuje się związek zakażenia pewnymi wirusami i bakteriami, paleniem papierosów czy stresem, które zwiększają ryzyko zachorowania, czy wręcz podejrzewane są o inicjowanie odpowiedzi zapalnej.
Przy obecnym stanie wiedzy nie umiemy zapobiegać wystąpieniu choroby, ale wczesne wykrycie i odpowiednie leczenie daje szanse na uzyskanie długotrwałej remisji, jeśli choroba już wystąpi.