Szanowna Pani,
opisywany problem dosyć często występuje u kobiet. Szacuje się że dotyczy on aż 15%. Do najczęstszych przyczyn zaburzeń statyki narządów płciowych zalicza się pracę fizyczną związaną z dźwiganiem, pracę w pozycji stojącej, przewlekłe zaparcia, przewlekły kaszel, wodobrzusze. Są to przyczyny wywołujące zwiększone ciśnienie wewnątrz jamy brzusznej. Drugą grupą przyczyn stanowią zaburzenia aparatu podporowego i wieszadłowego narządów płciowych. Do ich uszkodzenia najczęściej dochodzi w trakcie porodów.
W rozpoznaniu kluczowy jest wywiad i badanie ginekologiczne. Czasem należy wykonać również inne badania (USG, RTG) celem określenia dokładnej etiologii. Celem leczenia jest zarówno zmniejszenie dolegliwości oraz przywrócenie prawidłowych warunków anatomicznych i czynnościowych. W zależności od wyników badania ginekologicznego lekarz powinien zakwalifikować Panią do odpowiedniej grupy, ustalić najbardziej prawdopodobną przyczynę dolegliwości oraz zaproponować leczenie. W leczeniu stosuje się postępowanie zachowawcze (farmakoterapia, fizjoterapia) bądź też operacyjne.
W Pani przypadku radziłbym udać się do ginekologa celem wykonania badania ginekologicznego i oceny zaawansowania problemu oraz zaplanowania leczenia.