• Rejestracja
Wpisz pytanie:
Mobile menu

Płyn w jamie opłucnej - jak leczyć?

nawracający płyn w jamie opłucnowej. ostatnia punkcja w sierpniu b.r.
dolegliwości- męczliwość przy małym wysiłku fizycznym, duszność, narastająca w godzinach nocnych i kaszel suchy.

obecne leczenie- 2tbl.furosemidu i katelin ( a wcześniej  kalipoz prol.). i tyle.
choroby- stan po zawale mięśnia sercowego, wada zastawkowa pod postacią umiarkowanej niedomykalności zastawki mitralnej i aortalnej oraz dużego stopnia niedomykalności zastawki trójdzielnej.  dziesiątki lat temu przebyte leczenie chemio- i radioterapią z powodu choroby nowotworowej, co może być przyczyną obecnego stanu zdrowia...
Badany płyn po punkcji opisywany był o charakterze wysięku.
Próba Rivalty z sierpnia była dodatnia...barwa płynu-żółta, ciężar właściwy-1005,

Srednio raz na rok potrzebne było wykonanie punkcji z powodu nawracającego płynu w opłucnej, ostatnia punkcja w sierpniu a tu już nawrócił płyn i duszność.
od września leki kardiologiczne zostały przez lek.j odstawione...

czy lek...Nonpres..25mg który był zlecony jako dodatek do furosemidu i katelinu mógłby być skuteczny??? bo nie zastosowałam...z obawy na skutki uboczne opisane w ulotce.
  • płyn w opłycnej
  • stany zapalne opłucnej
pytanie zadane 17 listopada 2013 w Choroby płuc przez użytkownika ksenia

1 odpowiedź

Szanowna Pani,  
ze zgłaszanych przez Panią objawów i opisu wynika że występuje u Pani zaawansowana niewydolność serca. Nie napisała Pani z powodu jakiego nowotworu była leczona - może to mieć istotny wpływ na ustalenie przyczyny nawracającego płynu w jamach opłucnowych. Przy samej niewydolności serca również często dochodzi do obecności obrzęków i pojawiania się płynów w jamach ciała - nie tylko w opłucnej lecz tez w osierdziu czy otrzewnej. Warto byłoby ocenić jeszcze raz charakter płynu - ponieważ wysięki częściej spotykane są w sytuacjach obecności stanu zapalnego. Jednak taki charakter nie wyklucza kardiologicznego tła. Domyślam się że ma Pani regularnie wykonywane badanie ECHO serca - dobrze byłoby napisać ile wynosi frakcja wyrzutowa, ponieważ jeżeli jest ona dobra to wtedy należy poszukiwać innej przyczyny obecności nawracającego płynu. Co do leczenia - powinno dążyć się do optymalizacji leczenia chorób przewlekłych które odpowiadają za powstawanie takich wysięków - czyli regularnego stosowania wszystkich zalecanych leków. Ponadto w sytuacjach gdy płynu jest dużo należy stosować co jakiś czas punkcję i mechaniczne usunięcie płynu tak jak Pani opisywała. Lek nonpres czyli eplerenon jest preparatem często stosowanym w leczeniu niewydolności serca, dlatego w razie jakichś obaw proszę porozmawiać z prowadzącym kardiologiem ponieważ jeżeli go zalecił to wskazane jest przyjmowanie tego preparatu.
odpowiedź 8 maja 2016 przez (w trakcie specjalizacji z chorób wewnętrznych)
...