Przedstawione przez Panią objawy wymagają w moim przekonaniu przede wszystkim diagnostyki neurologicznej, w celu poszukania ewentualnego ich neurologicznego podłoża. O ile ból głowy można byłoby wytłumaczyć bruksizmem, a niezamierzone przekręcanie słów stresem, o tyle światłowstręt i oczopląs (a całościowo patrząc również wspomniane bóle głowy, szczękościsk, przekręcanie słów) z pewnością wymagają szukania przyczyny.
Dopiero po wykluczeniu takiego podłoża neurologicznego zwróciłbym się w kierunku samego bruksizmu, który z definicji jest zaciskaniem zębów, zgrzytaniem, usztywnianiem lub wysuwaniem żuchwy (których podłożem nie jest inna choroba ani stosowane leki). To oczywiście prowadzić może do ścierania zębów, a czasem pacjenci skarżą się na ból głowy w skroniach, zmęczenie czy ból mięśni żwaczy.
Nie jest do końca poznana przyczyna bruksizmu, stąd leczenie jest trudne. Uważa się, że stres jest istotnym czynnikiem występowania bruksizmu w stanie czuwania (nie ma pewnych dowodów na związek stresu z bruksizmem w czasie snu), stąd w leczeniu stosuje się leki uspokajające i psychoterapię. Ścieraniu zębów podczas snu zapobiegają nakładki na zęby. Są też metody korekcji stawu skroniowo-żuchwowego, którego funkcjonalne zaburzenia mogą mieć wpływ na występowanie bruksizmu.