• Rejestracja
Wpisz pytanie:
Mobile menu

Prośba o interpretację badania MR

Szanowni Państwo

bardzo proszę o interpretację badania MR 57-kobiety:

w badaniu MR głowy uwidoczniono:

Nieliczne drobne ogniska naczyniowo-pochodne widoczne w lokalizacji podkorowej w płatach skroniowych oraz w sąsiedztwie rogów tylnych komór bocznych.

Umiarkowanie poszerzenie płynowych przestrzeni kory płatów skroniowych.

Reszta zapisów jest prawidłowa.

z góry dziękuję
  • rezonans magnetyczny
  • mr
  • badania mr
  • wyniki badań mr
  • interpretacja wyników badań mr
  • poszerzone płynowe przestrzenie
pytanie zadane 19 lutego 2014 w Neurologia przez użytkownika Żaneta

2 odpowiedzi

Wynik wskazuje na obecność niewielkich ognisk niedokrwiennych w obrębie mózgu. Nie wiem, z jakiego powodu wykonano badanie, być może część zawałów była niema klinicznie - nie towarzyszyły im żadne uchwytne objawy neurologiczne. Drobne ogniska zawałowe mogą występować u osób leczących się np. z powodu cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, dyslipidemii, znaczenie mogą mieć również zaburzenia rytmu serca (migotanie przedsionków), palenie papierosów. W przypadku chorób współistniejących należy leczyć je systematycznie, schorzenia muszą być kontrolowane, aby zapobiec kolejnym uszkodzeniom. Dobrze byłoby uzupełnić wywiad o aktualne objawy, z powodu których zlecono badanie oraz o choroby współistniejące.
odpowiedź 19 lutego 2014 przez (specjalista neurolog)
Dzień dobry

bardzo dziękuje za szybką odpowiedź. badanie zrobiłam mamie prywatnie, ponieważ żaden lekarz nie był w stanie postawić diagnozy mojej mamie, która ma problem z "zarzucaniem ciała" na prawy bok. Ciężko to wyjaśnić, wygląda to tak, że mama idzie i nagle ściąga ją na prawy bok, tak jakby miała się wywrócić, albo zaczepiła się o coś. zawrotów głowy nie ma, "zarzucania" nie jest w stanie kontrolować. Twierdzi, że jest bardziej nasilone gdy jest zdenerwowana. czy to znaczy Panie Doktorze ( po wyniku MR ), że mama miała zawały???
odpowiedź 20 lutego 2014 przez użytkownika Żaneta
Niewielkie ogniska zawałowe w mózgu często są wykazywane przypadkowo i nie muszą dawać żadnych objawów klinicznych. Diagnoza zawał mózgu często kojarzona jest z niedowładem dużego stopnia, zaburzeniami świadomości i mowy, podczas gdy niewielkie ogniska zawałowe nie muszą mieć takiego obrazu klinicznego. W związku z opisywanymi zaburzeniami równowagi należy udać się do neurologa, który w badaniu neurologicznym będzie w stanie ocenić, czy "ściąganie" na jedną stronę wynika np. z niewielkiego niedowładu niepostrzeganego przez pacjentkę. Oceni również, czy konieczna będzie dalsza diagnostyka np. laryngologiczna.
...