• Rejestracja
Wpisz pytanie:
Mobile menu

Opuchnięte "poduszki" na stopie

Zauważyłam, że po całym dniu chodzenia wieczorem pojawia się opuchlizna. Stało się to już dwa razy, w jednej stopie, pomimo wygodnych butów. Opuchlizna z lekkim bólem występuje na poduszce pod środkowymi palcami. Dziś poczułam też, że po masażu stopy opuchlizna się nieco zmniejszyła, ale zaczęło się potem lekkie mrowienie (uczucie cierpnięcia) w środkowym palcu. Dodam ze na tej stopie mam też haluksa (od bardzo bardzo dawna). Czy może on być przyczyną mojej dolegliwości. Dlaczego dopiero teraz? Czy mogę to smarować maścią, czy raczej czeka mnie jakieś prześwietlenie. Dziękuję.
  • opuchnięte "poduszki" na stopie
  • opuchlizna na stopie
  • opuchlizna pod środkowymi palcami
  • opuchlizna a haluksy
pytanie zadane 10 marca 2014 w Ortopedia przez użytkownika izolda
zmienione kategorie 10 marca 2014 przez użytkownika moderator

2 odpowiedzi

Szanowna Pani,
Opuchlizna stopy po długotrwałym chodzeniu jest zjawiskiem bardzo powszechnym, wynikającym z niewydolności układu żylnego kończyn dolnych. Jeśli występuje jedynie w przypadku całodniowej wzmożonej aktywności fizycznej w postaci spacerów, nie ma się czym martwić. Pisze Pani o izolowanej opuchliźnie środkowego palca stopy, co nie ma, moim zdaniem, żadnego związku z haluksem. Oczywiście w skrajnych przypadkach występuje miejscowy stan zapalny z opuchlizną w okolicy palca koślawego, jest to wtedy wskazanie do zabiegu ortopedycznego. Zarówno na jedną i drugą dolegliwość zalecam dobranie odpowiedniego obuwia i obserwację zmian. Proszę nie zapominać o dokładnym osuszaniu stóp po kąpieli i profilaktyce grzybicy. Pozdrawiam
odpowiedź 10 marca 2014 przez (w trakcie specjalizacji z chirurgii ogólnej)
Po wykluczeniu przyczyn naczyniowych warto stopę skontrolować pod kątem schorzeń typowo ortopedycznych.Przyczyna powyższych dolegliwości może byc również metatarsalgia - czyli ból okolicy stawu śródstopno - paliczkowego.Źródłem metatarsalgii jest zbyt duże obciążenie tego stawu od strony podeszwowej, co może byc efektem wieloletniej dysfunkcji mechanicznej stopy pod postacią płaskostopia poprzecznego stopy. Dolegliwości mają wtedy charakter pieczenia i mrowienia oraz uczucie "kamyka w bucie". Długo trwający paluch koślawy jest właśnie jedną ze składowych zaburzeń mechanicznych stopy powodując hipermobiność  I kości śródstopia i zwiększenie obciążenia bolesnego miejsca. W takim przypadku leczenie z początku może być zachowawcze - fizykoterapia i indywidualne wkładki ortopedyczne.Jednakże ostateczne rowiązanie problemu jest zazwyczaj operacyjne. Proponuje wizytę u Ortopedy.
odpowiedź 7 kwietnia 2014 przez (ortopeda, traumatolog)
...