Szanowna Pani,
Wadą kręgosłupa mającą związek z asymetrią twarzy jest kręcz szyi. Wyróżniamy trzy podstawowe typy tej dysfunkcji narządu ruchu:
1) kręcz szyi nabyty - spowodowany przyczyną urazową, reumatoidalną, zapalną (np. gruźlica) lub neurogenną
2) kręcz szyi wrodzony mięśniopochodny - jego przyczyną jest zbliznowacenie i zwółoknienie mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego spowodowane urazem okołoporodowym lub artrogrypozą. Możliwe deformacje i asymetria twarzy.
3) kręcz szyi wrodzony kostny - może być spowodowany asymetrycznym ukształtowaniem kręgów szyjnych, początkowo nie daje objawów. W miarę rozwoju dziecka dochodzi do zmian wtórnych, jak asymetria twarzy i przykurcz mięśnia jak w obrazie kręczu mięśniopochodnego.
Jeśli chodzi o reahabilitację, to zalecam bardzo dużą ostrożność, ponieważ w zależności od typu kręczu, jest ona wskazana lub przeciwskazana. W mięśniopochodnym stosujemy masaż, redresyjne ułożenie głowy, łagodne ruchy redresujące, zabiegi fizykalne zmniejszające napięcie i działające rozluźniająco. W kostnym, ćwiczenia te mogą pogorszyć stan pacjenta, dlatego zalecam rehabilitację w oparciu o konsultację ze specjalistą. Pozdrawiam