• Rejestracja
Wpisz pytanie:
Mobile menu

wystająca kość potyliczna u dziecka

Synek mając 6m-cy spadł nam z łóżka uderzając się główką o podłogę. Nie miał ani guza ani żadnych niepokojących objawów jak poszerzenie źrenicy, wymioty, utrata przytomności, itd. więc nie jechaliśmy do lekarza. Obecnie ma 12 m-cy i rozwija się prawidłowo, bez żadnych nieprawidłowych objawów neurologicznych. Jedyne co mnie martwi to wyraźnie  wyczuwalna z tyłu głowy kość potyliczna (jakby przesunięta, czy niezrośnieta na szwach). Pediatra przy bilansie na roczek czasu powiedział że dziecko ma spłaszczoną potylicę. Czy może to świadczyć o złamaniu kości czaszki? Czy to coś groźnego i związanego z tym wypadkiem czy zwykła fizjologia i moje przewrażliwienie na tym punkcie? Poza tą kością główka jest bez wyczuwalnych szwów i kształtna.
  • kość potyliczna
  • niezrośnięte szwy
  • uraz główki
pytanie zadane 24 października 2014 w Neurologia przez użytkownika Marta
edycja 24 października 2014 przez użytkownika Marta

1 odpowiedź

Szanowna Pani,
Wyczuwalne zgrubienie czy raczej wyniosłość z tyłu głowy w okolicy środka kości potylicznej to prawdopodobnie guzowatość potyliczna zewnętrzna. Fizjologiczna struktura, którą posiada każdy człowiek - u jednych jest ona wyczuwalna lepiej w badaniu palpacyjnym, a u innych nieco gorzej. W żadnym z tych przypadków nie można mówić o patologii, a jedynie u zmienności osobniczej w zakresie anatomii prawidłowej człowieka. Nie sądzę, aby mogła być to pozostałość po złamaniu i nieprawidłowym zrośnięciu kości czaszki, gdyż przy tak poważnych konsekwencjach upadku, widoczne byłyby inne objawy, zarówno w pierwszej dobie po uderzeniu, jak i w kolejnych dniach. Z Pani opisu przypadku jasno wynika, że żadnych niepokojących objawów Państwo nie zaobserwowaliście. Co do spłaszczenia potylicy, to również nie widzę tu związku z upadkiem i uderzeniem. Najczęstszą przyczyną takiego stanu rzeczy jest długotrwałe układanie dziecka w pozycji leżącej na plecach we wczesnym dzieciństwie, szczególnie w czasie pierwszych dwunastu miesięcy życia. Kości czaszki są wtedy jeszcze dość plastyczne i dają się w niewielkim stopniu modelować, co jest przyczyną niewielkich zniekształceń kości potylicznej w wieku starszym. Zazwyczaj nie daje to żadnych patologicznych objawów. Uważam, że jeśli Pani wątpliwości co do kształtu czaszki i niefizjologicznych zgrubień kostnych u dziecka się utrzymają, proponuję wizytę u pediatry i rozważenie zwykłego zdjęcia RTG czaszki. Doktor pediatra przedstawi korzyści, jak i możliwe skutki uboczne zastosowania tego rodzaju diagnostyki. Pozdrawiam
odpowiedź 26 października 2014 przez (w trakcie specjalizacji z chirurgii ogólnej)
Dziękuję za szybką odpowiedź. Pana informacja mnie uspokoiła, choć napisał Pan iż guzowatość potyliczna zewnętrzna to wyniosłość z tyłu głowy w okolicy środka kości potylicznej. Nie wiem jak precyzyjnie opisać to co mnie niepokoi nie mając specjalistycznej wiedzy i fachowego słownictwa ale w przypadku mojego synka nie wyczuwam zgrubienia na kości a wyraźnie twardy obrys górnej krawędzi kości potylicznej a nad nią wzdłuż miękkie wgłąbienie ok 0,5 cm (chyba jest to szew). Pozostałe szwy na główce nie są wyczuwane tylko ten pomiędzy kością potyliczną a ciemieniową. Czy jest to coś niepokojącego?
...