Szanowna Pani,
Przed rozpoczęciem badania ultrasonograficznego doktor z pewnością rozwieje wszystkie Pani wątpliwości. Uporządkujmy jednak odpowiedzi na poszczególne pytania:
1) Krwawienie miesięczne nie jest przeciwwskazaniem do wykonania badania USG jamy brzusznej. Doktor nie będzie wymagał rozebrania się do naga od pasa w dół, dlatego pozostając w bieliznie (często również w lekko opuszczonych spodniach) powinna czuć się Pani komfortowo.
2) Generalna zasada przed badaniem USG jamy brzusznej mówi, że pęcherz moczowy powinien zostać wypełniony, dlatego odradzam oddawanie moczu przed rozpoczęciem diagnostyki. W pełnym pęcherzu lepiej uwidocznione są jego ściany, jak również ewentualne patologie. Zawsze podczas badania doktor może poprosić pacjenta o skorzystanie z toalety, gdy zalegający mocz będzie utrudniał badanie.
3) Z reguły lekarz ultrasonografista nie bada brzucha fizykalnie przed przyłożeniem głowicy aparatu USG. Oczywiście, doktor może w skróconym badaniu palpacyjnym powłok brzusznych próbować ocenić poszczególne narządy i zlokalizować prawidłowe miejsce przyłożenia głowicy aparatu.
Proszę nie obawiać się badania, gdyż ten rodzaj diagnostyki wykorzystuje ultradźwięki, których działanie jest niebolesne i nieszkodliwe dla zdrowia człowieka. Pozdrawiam