• Rejestracja
Wpisz pytanie:
Mobile menu

Jaką dietę stosować przy zapaleniu nadżerkowym przełyku?

Rozpoznanie po gastroskopii: "W przełyku widoczne liczne nadżerki, zlewające się i zajmujące ok. 2/3 przełyku. Wpust w inwersji z cechami niewydolności. Dno, trzon, kąt bez zmian w antrum widoczne są pojedyncze polipowe nadżerki. Opuszka dwunastnicy i część poza pozaopuszkowa bez zmian, test urazowy bez zmian."

Jaką dietę powinnam zastosować?
  • dieta przy nadżerkowym zapaleniu przełyku
  • dieta przy zapaleniu przełyku
pytanie zadane 14 grudnia 2013 w Gastrologia przez użytkownika Tadeusz
zmienione kategorie 16 grudnia 2013 przez użytkownika moderator

1 odpowiedź

Dieta, powinna być tak skomponowana aby zapobiegać zarzucaniu treści żołądkowej do przełyku. Nie powinno się jeść przez snem - ostatni posiłek najpóźniej 2-3 godziny przed nocnym spoczynkiem. Najlepiej spać z głową podniesioną wyżej, np. na dwóch poduszkach.

Posiłki powinny być małe i częste, około 5 posiłków w ciągu dnia, najlepiej o tej samej porze. Nie można się przejadać. Należy jeść powoli. Jeżeli czujemy, że jesteśmy syci to przestajemy jeść. Płyny powinniśmy pić między posiłkami, a nie w trakcie. Po jedzeniu staramy się nie schylać. Staramy się też nie podjadać między posiłkami. Posiłki nie powinny być zbyt zimne ani za gorące.

Należy także wykluczyć bardzo tłuste potrawy z diety, ostre przyprawianą żywność i owoce cytrusowe. Soki pomidorowe i uzyskiwane z cytrusów także należy wyeliminować. Nie jemy fast-foodów, odsmażanego oraz ciężkostrawnego jedzenia oraz potraw kwaśnych. Potrawy gotujemy w wodzie lub na parze, smażymy bez tłuszczu, pieczemy w folii. Przyprawy powinny być naturalne, najlepiej zioła np. szałwia, oregano, estragon, koperek, cynamon, wanilia, goździki. Unikamy octu, kostek rosołowych, maggi itd.

Nie wskazane jest również jedzenie słodyczy, zwłaszcza czekolady, ciastek i ciast z kremami, wafelków, pączków, chipsów itd. Można zjeść czasami domowej roboty biszkopt lub ciasto drożdżowe. Można jeść kisiele, budynie, musy, sorbety, galaretki.

Produkty nabiałowe nie powinny być tłuste, wybieramy mleko i twarogi chude lub półtłuste, jogurt naturalny, kefiry, chuda maślanka itd. Pieczywo wybieramy jasne np. pszenne, chleb graham, unikamy pieczywa razowego pełnoziarnistego. Jemy biały ryż, ziemniaki gotowane (zabronione są odsmażane ziemniaki, frytki itd.), unikamy kaszy gryczanej i grubej kaszy jęczmiennej.

Mięso chude (najlepiej polędwica), najlepiej gotowane: cielęcina, królik, chudy drób bez skóry, wołowina i chude ryby. Czasem można zjeść chudą wieprzowinę. Jajka gotowane na miękko albo jajecznica na parze. Unikamy smalcu, boczku. Warzywa, na które powinniśmy uważać to: kapusta, cebula, czosnek, pomidor, kukurydza, szparagi, warzywa strączkowe i marynowane. Można jeść szpinak, marchew, buraki, ziemniaki, dynię, kabaczki. Warzywa i owoce jemy gotowane, nie surowe! Z owoców oprócz cytrusów unikamy też śliwek, czereśni i innych, które mogą powodować wzdęcia. Owoce jemy najlepiej w formie przecierów. Unikamy marmolad i dżemów owocowych.

Nie pijemy napojów gazowanych, alkoholu, napojów zawierających kofeinę (kawę, herbatę), herbaty miętowej i bezwzględnie nie palimy papierosów. Można pić rumianek, wodę mineralną, słabą herbatę zieloną, sok żurawinowy.

Ważne też aby zadbać o odpowiednią wagę.
odpowiedź 14 grudnia 2013 przez użytkownika Radek
edycja 19 grudnia 2013
...