• Rejestracja
Wpisz pytanie:
Mobile menu

Bardzo niskie wyniki badania krwi

Moja córka (35 lat) leczy się na tarczyce. Cztery dni temu robiła badania kontrolne w tym zakresie (stan bez pogorszenia) a przy tym badanie krwi. I tutaj przerażenie: HGB 8.0; żelazo 17 oraz bardzo przekroczony górny poziom białych krwinek (nie pamięta ile, a wyniki zatrzymał lekarz rodzinny). Rok temu córka w krótkim czasie bardzo schudła (20  kg) w ostatnich miesiacach jednak przybrała ok. 6 kg. Poza sennością nie znajduje niepokojących objawów, miesiączki ma nieobfite.
Jest tu jeszcze jeden element: ojciec córki zmarł na raka jelita cienkiego GITS, a jej babcie ze strony ojca na białaczkę. Córka ma jangorsze myśli.
Lekarz rodzinny zalecił jedynie branie leku Tardyferon przez 3 miesiące i znowu do kontroli.
Czy nie należy zrobić dodatkowych badań, a jeżeli tak, to jakie? Córka ma od urodzenia 2 śledziony, co może nie ma tu znaczenia. Nie wiem, ale czuję, że taki stan wymaga szerszych badań i pomocy, a nie czekania. Bardzo prosze o poradę i wskazówki, czy to anemia czy może białaczka?!
pozdrawiam,
Barbara
pytanie zadane 9 lutego 2015 przez użytkownika niezalogowany

1 odpowiedź

Szanowna Pani,
Z badań przytoczonych tutaj na forum wynika jedynie, że można z dużym prawdopodobieństwem podejrzewać niedokrwistość (czyli anemię) z niedoboru żelaza. Osłabienie, o którym pisze Pani powyżej prawdopodobnie wynika z bardzo niskiej liczby czerwonych krwinek, choć wykonałbym pełen panel badań tarczycowych, to jest fT3, fT4 i TSH, gdyż osłabienie i przybieranie na wadze są również charakterystyczne dla niedoczynności tarczycy. Ciężko odnieść się na niniejszym forum do sugestii odnośnie wykonywania dodatkowych badań. Podwójna śledziona jest swego rodzaju wariantem fizjologii, wiele osób ma jedną bądź kilka dodatkowych śledzion i nie powoduje to żadnych dolegliwości. Niepokojące są duże wahania wagi, schudnięcie nagle 20 kilogramów w młodym wieku jest zastanawiające. W przypadku Państwa wątpliwości odnośnie chorób krwi (padło powyżej pytanie o białaczkę), należy zgłosić się lekarza hematologa, jeśli istniej nawet cień wątpliwości. W przypadku dodatniego wywiadu nowotworowego w rodzinie bardzo ważne są badania przesiewowe i zachowanie absolutnej czujności onkologicznej. Pozdrawiam
odpowiedź 21 kwietnia 2018 przez (w trakcie specjalizacji z chirurgii ogólnej)
...