• Rejestracja
Wpisz pytanie:
Mobile menu

Czy jest wszystko ok? POMOCY

Witam od paru dni boli Mnie brzuch z lewej strony pod żebrami i w okolicy nerek. Ból jest lekki do przeżycia, lecz postanowiłam zrobić do świętego spokoju podstawowe badanie krwi i moczu. Z czego morfologia krwi wygląda tak, że wszystko pięknie mieści się w normie, jedynie są spadki w :
- MCV 82.0 jedn.fL min 83.0 max 101.0
- MCH 27.8 jedn.pg min 28.0 max 32.0
A analiza moczu wygląda następująco:
Bilirubina neg
Urobilinogen norm
Ketony neg
Kwas askorbinowy neg
Glukoza neg
Krew neg
Białko neg
pH 6.0
Nitraty neg
Leukocyty neg
Ciężar właściwy 1.008
Klarowność przejrzysty
Kolor słomkowy
Krwinki czerwone 0-3
Śluz pojedyncze

Dodam że 2/3 miesiące temu miałam wykonywane USG jamy brzusznej i wykazało, że mocz cofa się do nerki i Pani doktor kazała się odrazu opróżniać nie przytrzymywać moczu.
I chciałam się dowiedzieć czy wszystko jest ok według w.w wyników? I skąd ten ból się bierze? Za 11 dni mam mieć miesiączkę. Może te bóle są tym spowodowane? I czy mogłabym skorzystać z solarium, czy lepiej nie jak Mnie coś tam pobolewa?
  • ból
  • ból brzucha
  • bóle pleców
  • nerki
  • czy jest ok
pytanie zadane 10 lipca 2015 w Urologia przez użytkownika Anonimowoo2211

3 odpowiedzi

Szanowna Pani,  
rozumiem że poza tymi problemami nie występują u Pani żadne inne choroby ani nie stosuje Pani żadnych leków. Zacznę od wyników badań - niewielkie obniżenie poziomu MCV i MCH przy prawidłowych wartościach RBC i HGB nie jest istotne - może ewentualnie świadczyć o niewielkiej anemii mikrocytowej (przy obniżeniu poziomu hemoglobiny i erytrocytów). Badanie ogólne moczu jest prawidłowe. Do oceny czynności nerek konieczne jest jeszcze oznaczenie poziomu kreatyniny, z wyliczeniem eGFR (przesączania kłębuszkowego) oraz poziomu mocznika. Dopiero wtedy można ocenić jak wydolne są nerki. Rozumiem że te bóle występują już od dłuższego czasu skoro było wykonane USG - dobrze byłoby przytoczyć jego pełen opis - ponieważ takie cofanie się moczu nie jest zjawiskiem fizjologicznym i może niestety prowadzić do uszkodzenia nerek. Ważne też czy badanie było wykonywane na pełnym i pustym pęcherzu czy tylko na pełnym oraz czy oceniono ewentualne zaleganie moczu po mikcji. Przyczyn takiego bólu może być więcej (kolki jelitowe, zaburzenia ginekologiczne w tym owulacja itp. - aczkolwiek przy znacznym cofaniu się moczu do nerek i powstawaniu wodonercza również ono może powodować dolegliwości. Mimo wszystko radziłbym zarejestrować się do urologa aby oglądnął bezpośrednio wynik badania USG - ewentualnie je powtórzył aby mieć pewność. Korzystanie z solarium nie powinno mieć w tym momencie żadnych negatywnych skutków - oczywiście jeżeli będzie zachowany zdrowy rozsądek w czasie i częstotliwości zabiegów.
odpowiedź 11 lipca 2015 przez (w trakcie specjalizacji z chorób wewnętrznych)
Witam te ponowie. Wcześniej także zgłosiłam się do lekarza z takim samym bólem brzucha z lewej strony pod żebrami. Przed wizytą wykonałam badanie moczu, morfologię, OB i CRP przy czym wszystko było w jak najlepszym porządku a po badaniu brzucha Pani doktor nie widziała nic niepokojącego, lecz dla sprawdzenia dokładnie wypisała skierowanie na USG. A także zaleciła wizytę u ginekologa, która także nie wykazała nic niepokojącego, wszystko ok. Badanie USG było wykonane i na pełnym jak i pustym pęcherzu.
Wynik wyglądał następująco:
http://pl.tinypic.com/r/2lcog1g/8
http://pl.tinypic.com/r/2icbs03/8
Po USG Pani doktor kazała zadbać o pęcherz i właśnie nie przytrzymywać moczu. Zaczęłam pić więcej niegazowanej wody niż gazowanych napoi, herbatkę z żurawiny. Po paru dniach bóle ustąpiły. A teraz znowu to samo, lecz poza bólem brzucha z tej lewej strony pod żebrami zaczęło boleć właśnie z tyłu w okolicach nerek. Zaraz gdy zaczęło Mnie boleć w okolicach nerek zażyłam UROSEPT i nie mniej mogę stwierdzić, że ból w minimalnym stopniu ustąpił. Zrobiłam 7-dniową kurację po 2 tabletki 3 razy dziennie.

Dodam także, że jestem 2 lata po CC.
odpowiedź 11 lipca 2015 przez użytkownika Anonimowoo2211
Szanowna Pani,  
na pewno należałoby pogłębić badania laboratoryjne o oznaczenie poziomu kreatyniny, mocznika i elektrolitów aby upewnić się że czynność Pani nerek jest prawidłowa. Taki niewielki zastój jaki jest opisywany przy pełnym pęcherzu w niektórych sytuacjach może występować fizjologicznie. Na pewno częste opróżnianie pęcherza jest konieczne aby uchronić Panią przed ewentualnymi infekcjami układu moczowego którym zastój sprzyja. Rozumiem że nie stwierdzono żadnych złogów o charakterze kamieni. W związku z czym proponowałbym próbę leczenia preparatami rozkurczowymi (No-spa) jeżeli dolegliwości się utrzymują i wykonanie opisanych powyżej badań laboratoryjnych. Po uzyskaniu ich wyników będzie można coś więcej stwierdzić i zaproponować.
odpowiedź 15 lipca 2015 przez (w trakcie specjalizacji z chorób wewnętrznych)
...